Peppa seria książeczek dla dzieci w wieku przedszkolnym

Świnka Peppa

Świnka Peppa to bohaterka serialu dla dzieci w wieku przedszkolnym wyświetlanego w wielu krajach. Serial telewizyjny postał w Wielkiej Brytanii  i zdobył popularność na całym świecie. Obecnie mamy możliwość śledzenia historii Peppy w formie książeczek.

Kim jest świnka Peppa? Świnka Peppa to antropomorficzna postać, która jest zarazem świnką a zarazem dziewczynką w wieku ok czterech lat, posiada braciszka Georga który ma ok dwóch latek. Serial telewizyjny przedstawiał w formie edukacyjnej życie rodziny, przestawiał też sposoby radzenia sobie z problemami wynikającymi z opieki nad dwójką w miarę normalnych dzieci w tym wieku. Choć oczywiście poziom narracji dostosowany jest do poziomu przedszkolaków, to należy przyznać, że jest to narracja poprawna i mądra pod kątem psychologicznym. Główna bohaterka jest antropomorficzną świnką dziewczynką. Autorzy serialu starali się przedstawić w niej odbicie wszelkich aspektów psychiki dziecka w tym wieku, nie jest ona dzieckiem do końca grzecznym, nie jest też straumatyzowana, autystyczna czy zaburzona psychicznie. Jednak należy przyznać, że autorzy przedstawili ją jako typowe dziecko klasy średniej, odrobinę rozpieszczone, kapryśne, posiadające wady temperamentu który się dopiero kształtuje. Możemy tą postać odbierać z dwóch perspektyw z perspektywy kogoś kto ma dzieci i z perspektywy teoretyka. Osoby które mają dzieci dostrzegą mądrość z jaką twórcy serialu ukazują sposoby radzenia sobie w sytuacjach krytycznych jeżeli chodzi o dzieci. Teoretycy zaś będą doszukiwać się zgubnego wpływu jej zachowań na psychikę dziecka. Co nie do końca jest prawdą, ponieważ autorom jak mi się wydaje chodziło nie tyle o przedstawienie idealnego dziecka co typowego dziecka. Nie tyle o idealne rozwiązywanie problemów wychowawczych co typowe rozwiązywanie problemów wychowawczych. Typowe ale nie błędne i nie patologiczne, aczkolwiek nie perfekcyjne.

Peppa seria książeczek

Peppa w formie książeczek, może stanowić wspaniałą alternatywę dla rodziców ceniących walory edukacyjne serialu, a nie będących do końca przekonanych co do nadmiernego oglądania przez pociechy telewizji. Nie ma nic lepszego niż czytanie dziecku. Wytwarza się wtedy niezwykła bliska więź. Dla rodziców których pociechy są fanami świnki Peppy będzie to wspaniała alternatywa wobec telewizji.

Świnka Peppa na tle innych dziecięcych bohaterów

Świnka Peppa jest jedną z niewielu postaci, które są adresowane do tak młodego odbiorcy, od dwóch do czterech lat, z mojego doświadczenia wynika że starsze dzieci tracą nią zainteresowanie. Tak że należy docenić twórców za to, że stworzyli postać która w mądry sposób, ale nie przesadnie mądry, co jest zaletą, stara się nauczyć najmłodszych pozytywnych postaw i wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *