Czego „Duma i uprzedzenie” uczy o miłości?

Główny wątek powieści to uczucie Elżbiety i pana Darcy’ego. Początkowo przeważa niechęć, później rodzi się miłość. W powieści są i inne historie uczuciowe. Z każdej z nich można się sporo dowiedzieć na temat relacji między dwojgiem ludzi. Są też inne wątki, dzięki którym można zrozumieć lepiej społeczeństwo w ówczesnej Anglii. „Duma i uprzedzenie” to książka wciągająca i napisana ze sporą dawką dobrego humoru.

Temat miłości w powieści Jane Austen

Darcy i Elżbieta nie zapałali do siebie uczuciem od pierwszego wejrzenia. Ona mu się nie podobała, on wydał jej się zarozumiałym snobem. Perypetie uczuciowe między tą dwójką to interesujący wątek książki. Jest w nim sporo zwrotów akcji. „Duma i uprzedzenie” to książka o tym, że nie zawsze pierwsze wrażenie jest trafne. Nie daje ono wiedzy o osobowości ludzi. Ten wątek uczuciowy to mądra lekcja o tym, by nie oceniać drugiej osoby po pozorach. Jest też inny, który pokazuje, jak łatwo można dać się zwieść pozorom, jeśli ktoś ma ujmujące maniery.

Ciekawym wątkiem jest miłość Jane i pana Bingleya. Z niego można nauczyć się, że w sprawach miłości nie należy zbytnio ufać innym. Lepiej zdawać się na własne odczucia, szczególnie jak miało się okazję być w towarzystwie ukochanej osoby i poznać ją lepiej od innych. Nie należy też zachowywać powściągliwości w okazywaniu uczuć. Mężczyzna może nie mieć pewności co do miłości wybranki, więc będzie obawiał się oświadczyć. Jest też małżeństwo pani i pana Bennet. To lekcja o tym, jak szkodliwe jest zawarcie związku małżeńskiego, kiedy patrzy się przede wszystkim na wygląd.

Inne wątki w Dumie i uprzedzeniu

Takich ciekawych historii w książce jest więcej. Wątek Charlotty i jej małżeństwa trudno uznać za historię o miłości. Pokazuje on sytuację w dawnej Wielkiej Brytanii, gdzie samotna kobieta nie miała za wiele możliwości ułożenia sobie życia. Stąd konieczność zdobycia męża, by zapewnić sobie dobrą pozycję w społeczeństwie. Historię Lidii i jej wybrańca też trudno uznać za wątek uczuciowy, choć zależy też, jak pojmuje się określenie miłość. To historia o sile zauroczenia, o niedojrzałym uczuciu… i o zgubnych skutkach zbytniej pobłażliwości w wychowaniu dziecka. Ciekawych postaci i przyciągających uwagę wątków jest w tej książce wiele – i takich miłosnych, i takich życiowych. Wiedzy na temat społeczeństwa i obyczajów tamtego czasu też można znaleźć sporo.

Pomysł na książkę „Duma i uprzedzenie” to jedno, ale nie tylko to zdecydowało o ogromnej jej popularności. Powieść jest lekka, ale bynajmniej nie powierzchowna. Podejmuje wiele ważnych tematów i robi to mądrze. Jest w niej wiele ciekawych charakterów ludzkich. To propozycja dla ludzi myślących, którzy chcą miło spędzić czas przy dobrze napisanej książce.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *